Od 13. novembra, dneva, ko obeležujemo spomin na nasilno smrt duhovnika Ivana Salmiča, ki so ga med drugo svetovno vojno usmrtili komunisti, bomo objavljali serijo podob, ki osvetljujejo bogato dediščino katoliških intelektualcev in duhovnikov v zgodovini slovenskega naroda. Ti izjemni posamezniki so v težkih časih stali na braniku narodne identitete in vrednot, prepričani, da sta vera in narodna pripadnost temeljna za obstoj in razvoj Slovenije.
Sveta maša za božjega služabnika Ivana Salmiča, 13. 11. 2024 ob 17.00 na Žežlju.
Podobe nas popeljejo skozi življenja pomembnih katoliških duhovnikov, ki so s svojim delovanjem gradili narodno zavest, krepili pripadnost slovenstvu in postavljali temelje kulturnega ponosa. Od Božidarja Raiča, narodnega buditelja, ki je prepoznal moč narodne pripadnosti, do Lamberta Ehrlicha, ki je sanjal o združeni in demokratični Sloveniji, vsak izmed teh duhovnikov nosi s seboj zgodbo vztrajnosti, vizije in ljubezni do domovine.
Z Lambertom Ehrlichom na Žežlju 2024 (video)
S temi podobami želimo mlajše generacije ozavestiti o neprecenljivem prispevku Katoliške cerkve in njenih služabnikov k oblikovanju slovenske narodne identitete. Ta dediščina ni le zgodovinsko pomembna, temveč ostaja navdih za prihodnost.
Študijski center za narodno spravo je 22. oktobra v dvorani Slovenske matice v Ljubljani pripravil znanstveno konferenco Med tradicijo in moderno. Slovenski katoliški intelektualci in narodnostno vprašanje v transnacionalni perspektivi (1848−1948).
Kot nas spominja konferenca o slovenskih katoliških intelektualcih, ki je potekala v Ljubljani, so ti posamezniki skozi stoletja stali na strani naroda, ko je bila ta pripadnost najbolj potrebna. Kljub mnogim političnim pritiskom, od meščanske revolucije do komunističnega režima, so ohranili srž slovenstva in vero, ki je bila vedno povezovalni steber slovenskega naroda. Zgodbe teh mož, kot so jih prikazale naše podobe, so opomin, da brez teh korenin ne bi bilo narodnega ponosa, kot ga poznamo danes.
Naj dediščina katoliških duhovnikov, ki so življenje posvetili veri in domovini, ostane svetel zgled vsem, ki iščejo navdih za boljšo Slovenijo.
-------------
Vir:
- Žajdela, I. (2024, 29. oktober). Duhovniki in slovenstvo. Družina. Dostopno na: https://www.druzina.si/clanek/duhovniki-in-slovenstvo.
Komentarji
Objavite komentar