Kardinal Vinko Bokalič in stoletnica škofovskega posvečenja Janeza Frančiška Gnidovca


Dragi bralec, ali ni čudovito, kako lahko dogodki, prepleteni z zgodovino, tradicijo in vero, oživijo duha naroda? Tako je bilo tudi v soboto, 14. decembra 2024, ko je cerkev Srca Jezusovega v Ljubljani zasijala v sijaju slovesnosti, ki bo ostala zapisana v srcih vseh prisotnih. Sprejem novega slovenskega kardinala, Vinka Bokaliča Igliča, je bil več kot zgolj cerkveni dogodek; bil je trenutek duhovne globine, povezanosti in ponosa na našo dediščino.



Maša novega kardinala - povezava korenin z vesoljno Cerkvijo

Ob 18.30 so cerkveni zvonovi oznanili začetek slovesne svete maše, kjer  je somaševal kardinal Vinko Bokalič Iglič. Številni  duhovniki in navzočnost predstavnikov cerkvenih ter civilnih dostojanstvenikov sta dogodek povzdignila v veličastno slavje. Verniki, napolnjeni s hvaležnostjo in ponosom, so molili za kardinala in za slovensko Cerkev. Kardinalova beseda je bila globoko osebna, a hkrati univerzalna – spodbujala je k veri in delu za najšibkejše.



Življenjska pot od Buenos Airesa do kardinalskega posvečenja

Kardinal Vinko Bokalič Iglič, rojen 11. junija 1952 v Buenos Airesu, je simbol globoke povezanosti slovenskih izseljencev z domovino. Kot sin staršev, ki sta po drugi svetovni vojni našla zatočišče v Argentini, je odraščal v ljubezni do vere in domovine. Življenje je posvetil misijonskemu delu kot član lazaristov, zlasti med mladimi in zapostavljenimi. Njegova vztrajnost in globoka duhovnost sta ga pripeljali do škofovskih dolžnosti, dokler ga ni papež Frančišek leta 2024 imenoval za kardinala. Njegova skromnost in odločenost sta ga naredili za eno izmed svetlih luči Cerkve v Latinski Ameriki.



Stoletnica Gnidovčevega škofovskega posvečenja - dediščina svetništva

Praznovanje je sovpadalo z izjemno obletnico – stoletnico škofovskega posvečenja Janeza Frančiška Gnidovca. Ta slovenski svetniški kandidat je kot škof v Skopju postal znan po svoji neomajni predanosti revežem in zapuščenim otrokom. Prav v isti cerkvi Srca Jezusovega, kjer smo praznovali novega kardinala, je pred stotimi leti prejel škofovski blagoslov, kar je še dodatno osvetlilo simboliko večera.


Dogodek, ki odmeva

Pomen tega večera za slovensko skupnost je težko preveč poudariti. Bil je trenutek za premišljevanje o tem, kako globoko je vera vtkana v naš narod in kako slovenska dediščina še danes obrodi sadove po vsem svetu. Kardinal Bokalič Iglič je v svojem nagovoru poudaril pomen vztrajanja v veri in zavzemanja za dobro v sodobnem svetu.

Živahna slovenska Cerkev kot pričevalka upanja

Ko je ob koncu maše zazvenela  melodija Marija skoz življenje, je bilo čutiti živahen utrip slovenske Cerkve. Dogodki, kot je ta, nas opominjajo, da smo del nečesa večjega – da slovenski narod kljub svoji majhnosti vedno znova najde pot, kako pričevali o veri, ljubezni in solidarnosti. Naša Cerkev živi, diha in se razcveta, tako doma kot na tujem. Kajti tam, kjer je srce odprto za Kristusa, tam je življenje, polno milosti. In ali ni to naša največja dediščina?

Urnik svetih maš v župniji Vinica,

kjer lahko pred vsako mašo skoraj vedno opravimo tudi sveto spoved.


__________
Avtor: uredništvo www.zupnijavinica.com.

Komentarji